1916 – 2019 Zbigniew Larendowicz

W ubiegłą sobotę (9 lutego) w wieku 102 lat zmarł Zbigniew Larendowicz – jeden z ostatnich świadków wojennej, XX-wiecznej historii Polski i Leżajska, uczestnik wojny obronnej 1939 r. jako dowódca plutonu artylerii na szlaku bojowym Jarosław – Radymno – Lwów, oficer, któremu szczęśliwie udało się zbiec z sowieckiego „transportu śmierci”.

Zbigniew Larendowicz to w historii Leżajska postać niezwykle wszechstronna: wolontariusz, wieloletni kustosz i opiekun zbiorów w Bibliotece Ojców Bernardynów w Leżajsku, harcerz, żołnierz i leśnik, autor licznych publikacji dotyczących historii regionu; odznaczony przez Marszałka Województwa Podkarpackiego tytułem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”; 22 marca 2018 roku Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nisku wręczył w imieniu Ministra Obrony Narodowej Panu mjr. Zbigniewowi Larendowiczowi akt mianowania na stopień podpułkownika oraz złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju.”

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Larendowicza odbędą się w środę (13 lutego) o godz. 11:00 w Bazylice Zwiastowania NMP i na cmentarzu klasztornym.

Zbigniew Larendowicz (2018 r.)

w tym miesiącu: 20137