Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

75 Rocznica Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia obchodziliśmy 75 Rocznicę wybuchu Powstawania Warszawskiego. Ta trwająca  dwa miesiące akcja była jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku, godzina 17:00 to historyczny moment. Godzina „W” to czas, kiedy tysiące osób w geście największego oddania i patriotyzmu podjęło decyzję, warzącą na ich życiu czy śmierci.

Rozpoczęta 1 września 1939 roku II wojna światowa siała spustoszenie w całym kraju, a jej punktem kulminacyjnym stała się Warszawa. To piękne, tętniące niegdyś życiem miasto, zmieniało się nie do poznania, będąc miejscem ciągłych walk, strachu i bólu. Dziś wielu historyków i laików zadaje sobie pytanie – czy było warto? Na to pytanie niech będzie odpowiedzią liczba powstańców, która swoim zdrowiem i życiem przepłaciła za okazany patriotyzm i chęć wolności. Dziesiątki tysięcy Powstańców w tym również i dzieci walczyli i oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Pamiętajmy o tym. Cześć i Chwała Bohaterom!

W czasie godzinny „W”, gdy zawyły syreny, z rynku zostały wypuszczone w niebo balony w barwach narodowych, zabrzmiała patriotyczna muzyka a przybyli mieszkańcy przystanęli, by oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność.

Wydarzenie przygotowane zostało przez Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z Harcerzami z leżajskiego Hufca, Młodzieżą Wszechpolską – koło Leżajsk, Kibicami Drużyny piłkarskiej Pogoni Leżajsk.

Patronat Honorowy objął Starosta Leżajski Pan Marek Śliż oraz Burmistrz Leżajska Pan Ireneusz Stefański, którzy byli obecni w czasie obchodów.

 

 

Wersja XML