Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Kwarantanna domowa – co trzeba wiedzieć

Kwarantanna domowa – co trzeba wiedzieć

 

Kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba, u której podejrzewane jest zakażenie, ale nie występują jeszcze żadne objawy.

Zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi – kwarantanna to „odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych”.

Kwarantanna domowa ma charakter profilaktyczny: dotyczy tylko tych osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów infekcji, ale – z uwagi na potencjalne nosicielstwo koronawirusa – mogą zarażać innych zanim u nich samych wystąpią objawy choroby.

 

Kwarantanna domowa: kiedy jest konieczna?

 

Kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba, która mogła być narażona na kontakt z wirusem. Może ją zalecić inspektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

W przypadku koronawirusa o kontakt z najbliższą placówką inspektoratu sanitarno-epidemiologiczne i pozostanie w domu proszone są:

 

Kwarantanna to nie to samo, co izolacja, ponieważ izolacja dotyczy osób chorych lub takich, u których podejrzewa się zakażenie – takie osoby zazwyczaj izolowane są w szpitalu.

 

Kwarantanna domowa: zasady

 

Najważniejszą zasadą kwarantanny domowej jest unikanie w jej trakcie kontaktu z innymi osobami, również z domownikami. To oczywiste, że nie należy wychodzić z domu. Co konkretnie trzeba robić, a czego nie?

Jeśli w trakcie kwarantanny pojawią się objawy grypopodobne (gorączka, kaszel, duszności oraz problemy z oddychaniem), niezwłocznie należy się skontaktować telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić do oddziału zakaźnego.

 

Kwarantanna domowa: do kiedy trwa?

 

Czas trwania kwarantanny domowej określony jest przepisami oraz zaleceniami, m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku koronawirusa kwarantanna domowa powinna trwać 14 dni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się objawy infekcji COVID-19, można wrócić do codziennych obowiązków.

Brak opisu obrazka

 

Wersja XML