Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.

     W czwartek 11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. To najważniejsze ze świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych, uznane ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości.

     Uroczyste obchody tego święta odbywały się jednak już wcześniej, od 1920 r.. Nawet oficjalnie zabronione w okresie II wojny światowej, kultywowane było konspiracyjnie, głównie w ramach działań „małego sabotażu”. Na murach miast pojawiały się okolicznościowe napisy, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej składano wieńce i mocowano biało-czerwone flagi.

     Po wojnie Krajowa Rada Narodowa ustawą z 22 lipca 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski uczyniła świętem państwowym 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944r. Aż do 1989 r., celebrowanie 11 listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL.

     Od 1989 r. Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada.

     Przypomina nam ono o 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej, kiedy to nasza Ojczyzna zniknęła z mapy świata. Myślami dotykamy czasów zaborów i powstań; czasów, gdy Polacy nieustannie podejmowali próby odzyskania upragnionej wolności. Wspominamy, kto i w jaki sposób walczył, poświęcił życie, podtrzymywał Rodaków na duchu i dawał nadzieję na lepsze jutro. Pamiętamy o zwycięskim Wodzu Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - Józefie Piłsudskim.

     Dziś żyjemy w czasach pokoju i dobrobytu, a wolność naszej Ojczyzny i nas samych jest sprawą oczywistą. Współczesny patriotyzm nie jest już walką o niepodległość, poświęcaniem życia, ale dołożeniem wszelkich starań, aby tę wolność docenić i utrzymać. To także  rzetelna, uczciwa praca, godna i honorowa postawa.

     Mamy prawo wyboru miejsca zamieszkania, pracy, a Europa stoi dla nas otworem. Niezależnie od tego, gdzie rzuci nas los, w jakim zakątku świata będziemy żyć, niech Polska pozostanie na zawsze w naszych sercach. Cieszmy się niepodległością, pamiętając, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.

     11 listopada – w Święto Niepodległości – wywieśmy flagi narodowe, będące symbolem naszej jedności, państwowości, wolnej i niepodległej Ojczyzny. 

 

Wersja XML