Uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu

W Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu. W tym roku odbyły się one po raz dziewiąty – 27 stycznia ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako dzień wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.

Gościem  honorowym leżajskich obchodów była Lucia Retman, ongiś mieszkanka Leżajska, a w czasach wojennych - Lubaczowa i Przemyśla. Piękną polszczyzną opisała tamten świat.
Historię pomocy rodzinie żydowskiej opowiedziała Urszula Śliż, której rodzice zostali za to odznaczeni przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
W części artystycznej wystąpiły połączone chóry Cantiamo i Belcanto pod batutą Barbary Kuczek. Wśród zgromadzonych niemała grupę stanowiła leżajska młodzież.

W ramach obchodów rozstrzygnięto konkurs przeprowadzony w miejscowym gimnazjum na „grę uliczną” z wykorzystaniem elementów kultury żydowskiej międzywojennego Leżajska. Organizatorami tegorocznych obchodów byli starosta leżajski, burmistrz Leżajska oraz dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.