Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Odznaczona

          W ubiegły wtorek (13 lutego) w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, odznaczyła Patentem i odznaką „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, Oficera Armii Krajowej ppor. Joannę Cieślik-Dołęgę.

          Wieloletnia mieszkanka Leżajska ppor. Joanna Cieślik-Dołęga mogła, jako pierwszy na Podkarpaciu członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, wystąpić w specjalnym mundurze żołnierzy niezłomnych. Ogromna w tym zasługa kpt. Tomasza Okólskiego, Szefa  Służby Mundurowej z 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie, który dołożył wszelkich starań, aby w ten sposób państwo polskie uznało Jej bohaterską postawę i zasługi w walce o wolność.

          W czasie niemieckiej okupacji ppor. Joanna Cieślik-Dołęga podjęła się pracy konspiracyjnej i w wieku niespełna 18 lat wstąpiła do Armii Krajowej. Działała w Obwodzie Bóbrka, należącym do Oddziału Inspektoratu Południowego Okręgu Lwów Armii Krajowej. Została przydzielona do łączności terenowej, jako łączniczka między komendą Inspektoratu a oddziałami partyzanckimi AK na trasie Lwów – Stanisławów. W pracy konspiracyjnej przyjęła pseudonim „Teresa”.

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka
 

 

Wersja XML