Jubileusz 150-lecia powołania w Leżajsku Ochotniczej Straży Ogniowej

Dokładnie 150 lat temu czwartego marca 1868 r. Rada Miasta Leżajska powołała Ochotniczą Straż Ogniową w Leżajsku, naczelnika straży ogniowej Jana Marescha – asesora miejskiego oraz zastępcę naczelnika Jana Kiszakiewicza – wiceburmistrza. Straż, która wkrótce przeobraziła się w Ochotniczą Straż Pożarną w Leżajsku miała siedzibę w sąsiedztwie miejskiego ratusza. Będąc jedną z pionierskich straży działających pod zaborem austriackim wyznaczała wzorcowe standardy organizowania się i powoływania drużyn, jednostek OSP i orkiestr w latach późniejszych.

Na pamiątkę tego wydarzenia w leżajskiej Farze – 4. marca – odbyła się Msza Święta i nabożeństwo dziękczynne z udziałem przedstawicieli 37 jednostek OSP działających na terenie powiatu leżajskiego, orkiestry, zaproszonych gości, mieszkańców oraz weteranów. Uroczystości zakończył krótki strażacki apel w sąsiedztwie miejsca dawnej remizy OSP.

fot. Dawid Wiech

w tym miesiącu: 21365