Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

XXVII Międzynarodowy Festiwal  Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

Za nami pierwsze koncerty XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku. Na inaugurację, która odbyła się w piątek 15 czerwca, licznie zgromadzonej  publiczności dane było wysłuchać kompozycji Dietricha Buxtehude’a, Louisa Marchanda, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Jana Sebastiana Bacha w wirtuozerskim wykonaniu Michała Kocota - organy. W części kameralnej Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zaprezentowała sonatę cis-mol zwaną też sonatą „księżycową" Ludwiga van Beethovena, koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego (z mistrzowsko wykonaną partia solową przez koncertmistrza Jarosława Żołnierczyka) oraz suitę w dawnym stylu „z czasów Holberga” G-dur Edwarda Griega.

W sobotę, 16 czerwca, w części organowej wystąpili: Marek Stefański i Agnieszka Radwan – Stefańska z utworami Girolamo Frescobaldiego, Johanna Pachelbela, Jana Sebastiana Bacha, Johanna Gottfrieda Walthera. W części kameralnej pojawił się Marcin Wyrostek (akordeon) wraz z septetem CORAZON w niezwykle dynamicznym i żywiołowo przyjętym przez publiczność koncercie.

W kolejnym dniu, w niedzielę 17 czerwca, na scenie plenerowej rozstawionej na placu Mariackim, w późnym godzinach wieczornych, w otoczeniu iluminowanych specjalnie na tę okazję klasztornych murów, wystąpiła najstarsza w Polsce (założona w 1881 roku) Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka wraz z solistami Kamilą Lendzion- sopran i Mirosławem Niewiadomskim- tenor. Podczas koncertu zatytułowanego „Boskie dźwięki” przewijała się muzyka filmowa stworzona m.in. przez E. Morricone, W. Kilara, L. Cohena, R. Cocciante’a, J.S. Bacha i wielu innych. Wyjątkową kreację stanowiły partie solowe Kamila Radzimowskiego wykonywane na dętym instrumencie drewnianym o nazwie duduk. W ostatnim dniu, poniedziałek 18 czerwca, w części organowej zaprezentował się dyrektor artystyczny festiwalu prof. Józef Serafin, w którego wykonaniu zabrzmiał Jan Sebastian Bach, Franciszek Liszt oraz Marian Sawa. W części kameralnej Jerzy Zelnik przytaczał fragmenty poematu „Myśląc Ojczyzna” i wypowiedzi Jana Pawła II na temat patriotyzmu, przeplatane improwizacjami organowymi w wykonaniu Krzysztofa Ostrowskiego. Dalsza część XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej kontynuowana będzie w każdy poniedziałek do końca lipca.

Leżajski festiwal dofinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Wersja XML