JAK ZOSTAĆ CZŁONKIEM KOMISJI WYBORCZEJ?

Członków terytorialnych komisji wyborczych mogą zgłaszać wszystkie komitety wyborcze, niezależnie od tego, czy zgłoszą listy kandydatów na radnych w danym okręgu wyborczym. Jeśli chcesz zasiadać w komisji wyborczej, możesz więc zgłosić się do dowolnego komitetu wyborczego. Pamiętaj, że komitety wyborcze mają czas na zgłoszenie komisarzom wyborczym kandydatów na członków komisji wyborczych tylko do 6 września.

Ile wynosi dieta?

Warto pamiętać, że osobom, które zdecydują się na zasiadanie w terytorialnej lub obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Wysokość diety to:

Chcę zasiadać w komisji wyborczej – co muszę zrobić?

Jeśli chcesz zaangażować się w prace terytorialnej (wojewódzkiej, powiatowej lub gminnej) komisji wyborczej albo obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie lub obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie, zgłoś się do jednego z komitetów wyborczych – nieważne, czy dany komitet wyborczy zgłosi listę kandydatów na radnych w danym okręgu wyborczym.

Należy jednak pamiętać, że:

- można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej.

- nie można być kandydatem w wyborach,

- pełnomocnikiem wyborczym, finansowym,

- mężem zaufania lub obserwatorem społecznym.

Członkiem komisji nie może być również osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:

małżonkiem, ojcem, matką, dziadkiem, babcią (tzw. wstępnym), synem, córką, wnukiem, wnuczką (tzw. zstępnym), rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo osobą pozostającą z kandydatem w stosunku przysposobienia.

KBW Delegatura Rzeszów - dokumenty dotyczące zgłaszania kandydatów do komisji wyborczych.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania delegaturą Krajowego Biura Wyborczego (dane teleadresowe można znaleźć: tutaj).